14/10/13

Πανεπιστημιακό Πρωτάθλημα ΗΠΑ - SoCal Tournament

Το Σαββατοκύριακο που μας πέρασε έγινε το δεύτερο μεγάλο τουρνουά της σεζόν 2013 (SoCal Tournnament) στο Πανεπιστημιακό Πρωτάθλημα των Ηνωμένων Πολιτειών, στο Πανεπιστήμιο του Irvine της Καλιφόρνια.

Τη πρώτη θέση κατέλαβε το Πανεπιστήμιο του Univerity of Southern California με το οποίο παίζει ο Κωνσταντίνος Γεννηδουνιάς, αθλητής που προέρχεται από το Παλαιό Φάληρο. Επίσης συμμετείχε και ο Δημήτρης Λάππας (αθλητής από τον Πανιώνιο) με το Πανεπιστήμιο του Long Beach State της Καλιφόρνιας και η ομάδα του κατέκτησε την 7η θέση ανάμεσα στα πρώτα 16 ΠανεπιστήPepperdine Universityificευτερngeles kai α μια της πρώPepperdine Universityificευτερngeles kai α της κατηγορίας (Division 1).
Ο Γεννηδουνιάς είχε εκπληκτικPepperdine Universityificευτερngeles kai α ή απόδοση, ήταν πρώτος σκόρερ της ομάδας του στα τέσσερα παιγνίδια με 13 γκόλ. Ο τελικός ήταν μεταξύ των Πανεπιστημίων των University of Southern California και του University of California Los Angeles και η πρώτη θέση κρίθηκε στη παράταση (οι Αμερικάνοι παίζουν ακόμα με τους παλαιούς κανονισμούς) με 12-11. Ο Κώστας σημείωσε 4 γκόλ σε αυτό το παιγνίδι, απο τα οποία το τρίτο ήταν η ισοφάριση σε 11-11 ένα δευτερόλεπρο πριν τη λήξη της κανονικής περιόδου και το τέταρτό του γκολ ήταν το μοναδικό γκολ της παράτασης και το οποίο έδωσε τον τίτλο στην ομάδα του.

Ο Δημητρης Λάππας σημείωσε τρία γκολ στο τουρνουά.